10 tys. produktów w ofercie
Bezpieczne zakupy
Wysyłka w 24h
99% Klientów poleca nasz sklep

Zakwaszanie włosów – po farbowaniu, dekoloryzacji, rozjaśnianiu

 

Zakwaszanie włosów - co właściwie kryje się pod tym pojęciem? To nic innego jak przywrócenie włosom oraz skórze głowy ich naturalnej kwaśności, czyli poziomu pH. Zakwaszenie włosów jest szczególnie zalecane po farbowaniu, dekoloryzacji, rozjaśnianiu, ponieważ te zabiegi mocno ingerują w naturalną równowagę włosa, rozchylając jego łuski. Przywracając mu optymalne pH, sprawiamy, że łuski się zamykają. Dzięki temu powierzchnia włosów jest gładka i pięknie lśni. Kiedy i jak powinnyśmy zakwaszać włosy, jak często można to robić i jakie są efekty zakwaszania? Dziś zajmiemy się tym tematem i rozwiejemy Twoje wątpliwości.

zakwaszanie włosów

Poziom pH włosów – masz na niego wpływ

Jak już powiedzieliśmy, celem zakwaszania włosów jest zmiana poziomu pH, a dokładniej jego obniżenie do poziomu naturalnego, czyli 5,5. Wydaje się trudne? To nic skomplikowanego – wykonanie zabiegu w domu jest bardzo proste. O tym za chwilę. Wracając jednak do teorii, powinnaś wiedzieć, że standardowe kosmetyki takie jak szampon do włosów, czy odżywka mają zasadowy odczyn, co oznacza, że pH jest wysokie. Po to, by przez rozchylone łuski włosa, do jego wnętrza przeniknęły składniki kosmetyków. Zbyt mocno rozchylone łuski dają jednak negatywne skutki w postaci szorstkich i matowych, suchych pasm, które lubią się puszyć i elektryzować. Dlatego, gdy już pożądane przez nas, dobre dla włosów składniki (lub pigmenty) dostaną się do środka, łuski należy domknąć. Dzięki zakwaszaniu, możemy to łatwo zrobić.

Zakwaszanie włosów – efekty

Najbardziej zakwaszania włosów potrzebują wysokoporowate włosy, czyli te suche, mające skłonności do elektryzowania, puszenia, nieposłuszne i trudne do wygładzenia. To na przykład włosy kręcone, które z reguły bardzo lubią zakwaszanie i świetnie na nie reagują. Przywrócenie naturalnego pH pomaga wygładzić włosy i zdyscyplinować je. Daje też piękny lustrzany połysk.

Efekty zakwaszania włosów to:

  • gładkie włosy
  • nawilżone od środka włosy
  • mocny połysk włosów
  • łatwiejsze rozczesywanie
  • miękkie i miłe w dotyku pasma
  • zmniejszenie puszenia i elektryzowania
  • włosy mocniejsze i odporniejsze
  • uwydatniony kolor włosów farbowanych

Zakwaszanie włosów po koloryzacji i dekoloryzacji

Zakwaszanie włosów po farbowanie to rewelacyjny sposób na ulepszenie i przedłużenie efektów koloryzacji. Dzięki zakwaszeniu włosów, pigmenty zostają utrwalone, a włosy zyskują równowagę kwasowo-zasadową. Dlatego każdy fryzjer zakwasza włosy po farbowaniu. Warto robić to także po farbowaniu włosów w domu, jak również i cyklicznie pomiędzy jednym, a drugim farbowaniu. Podobne efekty daje również zakwaszanie włosów po dekoloryzacji, czy rozjaśnianiu. Jednak nie tylko bezpośrednio po zabiegach tego rodzaju. Jeśli po jakimś czasie zobaczysz, że włosy są szorstkie, suche, bez blasku, puszące i elektryzujące się, możesz zafundować im zakwaszanie. Nawet jeśli nie są farbowane, również przyda im się zakwaszanie raz na jakiś czas. Popularne jest między innymi zakwaszanie włosów kręconych lub suchych z natury. Jednak uwaga, by nie przesadzić z częstością zakwaszania.

Zakwaszanie włosów – jak często je wykonywać?

Jak często można wykonywać zakwaszanie włosów? Jest to uzależnione przede wszystkim od typu włosów. Jeśli są one suche, porowate, można je regularnie zakwaszać, jednak z umiarem. Zbyt częsta zmiana poziomu pH może wywoływać negatywne skutki jak przesuszenie włosów. Dlatego, nawet gdy włosy są suche, nie powinno się zakwaszać włosów częściej niż raz, góra dwa razy w tygodniu. Wykonując je, warto też oczyścić włosy mocno działającym szamponem. Jego zadaniem będzie pozbycie się wszelkich osadów, rozchylenie łusek i wymycie z nich zanieczyszczeń. Następnie kwaśne pH z powrotem je domknie i wygładzi włosy. Taki duet jest świetny także w przypadku włosów normalnych lub szybko się przetłuszczających. Obserwując ich reakcję, najlepiej stwierdzisz jak często warto je zakwaszać.

Zakwaszanie włosów – domowe sposoby, czy kosmetyki?

Jest wiele sposobów zakwaszania włosów po farbowaniu i nie tylko. Najczęściej stosowane są kosmetyki zakwaszające włosy. Może to być zakwaszający szampon, emulsja, czy maska. Ich wykorzystanie jest najprostsze – używa się ich tak samo jak innych kosmetyków, a one zadbają o odpowiednie pH włosów. Wystarczy umyć włosy szamponem po farbowaniu, czy nałożyć maskę lub odżywkę na kilka minut. Taki kosmetyk warto używać nie tylko po koloryzacji, dekoloryzacji, czy rozjaśnianiu. Mając go na półce, możesz sięgnąć po niego, gdy włosy będą tego potrzebować. Wielkim plusem kosmetyków zakwaszających jest łatwość użycia, przyjemna konsystencja, zapach, no i efekty zakwaszania, które są dodatkowo wspomagane przez uzupełniające składniki pielęgnacyjne w kosmetykach.

Jednak skuteczne są również domowe sposoby na zakwaszanie włosów. To na przykład zakwaszająca płukanka z cytryny, którą można zastosować po farbowaniu, jednak jest ona mocna na tyle, że nie zaleca się wykonywania jej częściej niż raz na dwa tygodnie. Aby ją wykonać potrzebujesz tylko litra wody i łyżki soku z cytryny. Po umyciu spłucz mieszanką włosy. Podobnie wykonuje się płukankę z octem jabłkowym, która jest nieco delikatniejsza. Na litr wody możesz dodać dwie łyżki octu. Zakwaszająco na włosy, zwłaszcza wysokoporowate, działa również piwo. Zmieszane pół na pół z wodą stworzy skuteczną płukankę wygładzająco-nabłyszczającą. A może wolisz kawę? Płukanka kawowa polecana jest włosom w ciemniejszych odcieniach. Ładnie je podkreśla i odświeża. Zaparz kawę (3 łyżki) w litrze wody, po przecedzeniu i przestudzeniu, spłucz nią włosy. Jeszcze innym zakwaszającym naturalnym kosmetykiem jest sok z aloesu (rozcieńczony wodą), lub żel aloesowy, który obniża pH włosów, a także skóry. W przeciwieństwie do płukanek, trzeba go jednak dokładnie zmyć.

Zobacz też: puder do włosów - super sposób na objętość

Czego użyć do zakwaszania włosów?

Co wybrać do zakwaszania włosów – gotowe kosmetyki zakwaszające, czy domowe płukanki zakwaszające? Domowe specyfiki są skuteczne, ale należy bardzo uważać na przygotowanie ich w odpowiednich proporcjach, by poziom pH był odpowiedni i dobrze zadziałał na łuski włosów. Z kolei szampon, czy maska zakwaszająca ma dokładnie wymierzone pH, więc nie musisz już o tym myśleć. Skład kosmetyku jest idealnie opracowany tak, aby przez czas aplikacji (wskazany przez producenta), zadziałał on na włosy nie za mocno i nie za słabo. Po tym czasie, należy kosmetyk zmyć. W przypadku płukanek octowych, czy cytrynowych, nie zmywa się ich z włosów. Stosuje się je do ostatniego spłukania włosów. Przez to, może nie lubić płukanek skóra głowy, jeśli jest wrażliwa. Należy więc obserwować reakcję skóry i jeśli będzie negatywna, zrezygnować z tego sposobu zakwaszania włosów. Lepiej wówczas sięgnąć po delikatne kosmetyki o naturalnym pH.

Co za dużo, to niezdrowo

Jak już wspomnieliśmy, nie można przesadzać z zakwaszaniem włosów. To, jak często można włosy zakwasić, zależy od ich indywidualnych predyspozycji. Reakcja włosów może być różna. Jedne mogą korzystnie reagować na obniżania pH za sprawą kosmetyków lub kwaśnych płukanek raz na kilka dni, inne z kolei lepiej poczują się zakwaszane co kilka tygodni. Nie ma sensu fundować im tego zbyt często, bo może dojść do przekwaszenie włosa i zbyt mocnego obniżenia pH. Jak się ono objawia? Przez zbyt mocne zakwaszenie włosów, staną się one szorstkie, suche, tępe w dotyku, spuszone i plączące się, nie będą wchłaniać wody. Co robić, jeśli do tego dojdzie? Zastosuj mocny szampon oczyszczający – umyj włosy, a po nim zastosuj maski – najpierw emolientową, a po niej proteinową. Dzięki temu włosy odzyskają lekko kwaśne pH, staną się miękkie i odzyskają witalność.

Oprócz zakwaszania, pamiętaj o regularnej pielęgnacji włosów farbowanych za sprawą dobrej jakości kosmetykom. Dobre kosmetyki do włosów koloryzowanych zawierają łagodne i naturalnie zakwaszające składniki jak kwasy – cytrynowy, glikolowy lub mlekowy w niewielkich stężeniach, bezpiecznie działających na włosy.