10 tys. produktów w ofercie
Bezpieczne zakupy
Wysyłka w 24h
99% Klientów poleca nasz sklep

Repigmentacja włosów siwych i rozjaśnianych

 

Na czym polega pigmentacja włosów? To tzw. prekoloryzacja, czyli przygotowanie włosów na przyjęcie docelowego koloru. Kiedy jest ona potrzebna? Jeśli włosy są zniszczone na tyle, że nie chcą przyjmować nowych barwników, farbują się nierównomiernie i szybko tracą kolor. Technika ta sprawdza się również przy opornych na koloryzację włosach siwych oraz rozjaśnianych, które chcemy mocno przyciemnić. Jeśli więc stosujemy prekoloryzację, farbujemy włosy w dwóch krokach. Pierwszym jest nałożenie mieszanki będącej rodzajem podkładu pod kolor docelowy, a drugim właściwe farbowanie.

pigmentacja włosów

Pigmentację włosów możesz wykonać w salonie fryzjerskim. Profesjonalista przyjrzy się Twoim włosom i dopasuje odpowiednie produkty do przeprowadzenia zabiegu. Możesz też wybrać pigmentację włosów w domu, jednak najpierw dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i zaopatrz się w potrzebne kosmetyki do koloryzacji. Jakie? O tym w dalszej części artykułu.

Pigmentacja włosów – kiedy jest potrzebna?

Jeśli rozjaśniałaś swoje włosy wiele razy, przez co stały się suche i zniszczone, pewnie zdajesz sobie sprawę, że kolejny zabieg rozjaśniania nie będzie dobrym wyborem. Często wtedy decydujemy się na przyciemnienie koloru blond o kilka tonów, czyli zejście do ciemnego blondu, czy nawet brązu. Zbliżenie koloru do naturalnego odcienia włosów to dobry sposób na to, by odrosty nie były zbyt widoczne. Wówczas możesz dać włosom czas i zająć się ich regeneracją. Często chcemy też mocniej przyciemnić rozjaśnione wcześniej włosy, bo zwyczajnie mamy ochotę na zmianę wyglądu. Jednak nie zawsze jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. To dlatego, że po rozjaśnianiu włosy często nie są skore do przyjmowania nowych pigmentów. Nawet jeśli koloryzacja się uda, kolor może być nierównomierny i mało trwały, a także wpadać w niepożądane odcienie. W takim wypadku rozwiązaniem może być właśnie repigmentacja włosów, inaczej pigmentacja. Może być ona zastosowana na całe włosy, albo tylko na końcówki najmniej podatne na koloryzację. Sposób ten często wykorzystywany jest także przy opornej siwiznie. Tak zwana repigmentacja włosów siwych pozwala uzyskać piękny, równomierny i długotrwały efekt. Kiedy natomiast pigmentowanie włosów nie jest wskazane? Jeśli włosy są w bardzo złej kondycji, czy też są bardzo mocno przesuszone, lepiej nie dokładać im kolejnego kontaktu z rozjaśniaczem. Bezpieczniej wtedy będzie skonsultować taki zabieg z profesjonalistą albo odłożyć zabieg w czasie i skupić się na regeneracji i nawilżeniu, zanim zajmiesz się kolorem.

Domowa repigmentacja włosów

Istnieje wiele technik pigmentacji włosów, a każdy z fryzjerów ma swoją sprawdzoną metodę. Wiele osób wykonuje też repigmentację włosów w domu, do czego potrzebne są profesjonalne farby. Zobacz jak wyglądają ich palety kolorystyczne.

Zawierają one tak zwane odcienie bazowe, podstawowe. Mogą być one oznaczone tylko jedną cyfrą, np. 7 lub 8, mogą mieć zero po przecinku (np. 7,0) albo też literę N (natura). Potocznie taki odcień nazywa się naturą i właśnie on będzie Ci potrzebny do pierwszego kroku prepigmentacji. Jeśli wiesz już jaki poziom jasności chcesz uzyskać, wybierz kolor podstawowy właśnie na tym poziomie lub o jeden ton jaśniejszy. Zasadą jest, by był on przynajmniej o dwa tony ciemniejszy, niż kolor obecny. Do drugiego kroku potrzebujesz kolejnej farby – w wybranym przez siebie odcieniu na tym samym poziomie. Przykładowo: chcesz osiągnąć popielaty odcień blondu 8,1. Potrzebujesz więc:

  •  nru 8 (czy 8,0 lub 8N) do pierwszego kroku
  •  nru 8,1 do drugiego kroku

Pigmentacja włosów rozjaśnionych i siwych

Wybrałaś już kolory? Sprawdźmy jak przeprowadzić dwuetapową pigmentację włosów. Pierwszą farbę, czyli podkładową, w odcieniu podstawowym rozrabiasz ze zwykłą wodą. Dodaj jej niewiele, tak, aby konsystencja była odpowiednia do nałożenia na włosy. Jeżeli przy nasadzie jest naturalny odrost, omiń go w tym etapie. Na reszcie włosów rozprowadź farbę i odczekaj 5 do 10 minut. W ten sposób włosy zostaną wstępnie przygotowane na kolejny krok. Nie zmywając pierwszej mieszanki, nałóż na nią drugą w docelowym kolorze. Uzyskasz ją mieszając farbę z oksydantem wg zaleceń producenta. Stężenie oksydantu 3% będzie dobre do lekkiego przyciemnienia lub zniszczonych włosów, zaś do siwych lub mocniej przyciemnianych sprawdzi się 6%. W drugim kroku trzymaj się instrukcji, zarówno jeśli chodzi o proporcje farby oraz oksydantu, jak i czas trzymania farby na włosach.

Farby do repigmentacji włosów

Jeśli zdecydowałaś się na przeprowadzenie pigmentacji włosów w domu, powinnaś zaopatrzyć się w dwie farby (koniecznie z tej samej marki i linii) oraz odpowiedni, zalecany do danej farby oksydant. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą tu produkty profesjonalne, nie drogeryjne. Dlaczego? Ponieważ profesjonalne farby do włosów mają w składzie specjalne formuły ochronne i odżywiające włosy. Od sklepowych farb odróżnia je również duże skoncentrowanie pigmentów, które są wyjątkowo skuteczne. Z łatwością i w bezpieczny sposób dostają się do struktury włosa i zostają w niej na długi czas. Dzięki temu kolor jest wyjątkowo trwały, wyrazisty i piękny.

Repigmentacja siwych włosów męskich

Do metod repigmentacji włosów można zaliczyć również odsiwianie, które jest popularne zwłaszcza wśród mężczyzn. To sposób na przywrócenie siwym włosom ich wcześniejszej barwy, przy czym efekty są subtelne i bardzo naturalne. Taki rezultat można uzyskać używając odsiwiacza. Kosmetyki te są dostępne w różnych postaciach – kremów, sprayów, czy pianek. Dzięki nim można szybko i łatwo pozbyć się srebrnych nitek bez konieczności pełnowymiarowej koloryzacji. Naturalny kolor włosów mogą odzyskać zarówno blondyni, jak i szatyni, czy bruneci.

Rezultaty pigmentacji rozjaśnianych i siwych włosów

Jakich efektów pigmentacji włosów możesz się spodziewać? Jeśli użyjesz odpowiednich, właściwie dobranych farb i wykonasz zabieg prawidłowo, rezultatem będzie ładny, wyrazisty i równomierny kolor, który nie będzie szybko się wymywał. Profesjonalne farby zapewnią też włosom wyjątkową gładkość i połysk. By jednak ten efekt utrzymać jak najdłużej, musisz pamiętać o świadomej pielęgnacji włosów. Miej na półce wysokiej jakości szampon do włosów farbowanych. Koniecznie stosuj też odżywkę i maskę, które wzmocnią włosy, zregenerują je i zadbają o ich kolor. Najlepsze efekty uzyskasz sięgając po profesjonalne kosmetyki do włosów.