10 tys. produktów w ofercie
Bezpieczne zakupy
Wysyłka w 24h
99% Klientów poleca nasz sklep

Jak dobrać właściwe stężenie oksydantu?

 

Do przygotowania mieszanki niezbędnej do farbowania włosów musisz zdecydować jaki oksydant powinnaś wybrać. Jego wybór jest bardzo ważny, bowiem znacząco wpływa na efekt końcowy koloryzacji włosów. Farbując włosy przy użyciu profesjonalnych farb fryzjerskich, sama musisz zdecydować jaki rodzaj oksydantu, czy też wody utlenionej powinnaś wybrać. Zatem sprawdź, jak dobrać właściwe stężenie oksydantu, by zawsze być zadowoloną z efektu końcowego koloryzacji włosów. akcesoria do farbawania

W zasadzie większość farb do włosów dostępna w drogeriach i niemalże wszystkie farby fryzjerskie wymagają zmieszania ze sobą dwóch składników. Mowa tutaj oczywiście o bazie koloryzującej, która zawiera w swoim składzie pigmenty oraz różnego rodzaju związki pielęgnujące i utrwalające farbę. Drugim składnikiem jest oczywiście nasz oksydant lub inaczej woda utleniona w postaci kremowej konsystencji o różnych stężeniach.

Koloryzacja włosów. Jak przebiega?

Koloryzacja, która wymaga zmieszania ze sobą tych właśnie dwóch składników określa się mianem koloryzacji utleniającej. Na ten rodzaj koloryzacji składają się dwa procesy, które przebiegają w tym samym czasie. Mowa tutaj o rozjaśnianiu i koloryzacji. Rozjaśnianie to nic innego jak zmiana poziomu wyjściowego koloru włosów, czyli niszczenie i rozpraszanie naturalnego pigmentu (melaniny) zawartego we wnętrzu włosa, odpowiedzialnego za ich naturalny kolor. Na skutek zachodzącej reakcji utleniania możesz uzyskać mniejszy bądź większy stopień odbarwienia włosa. I to właśnie uzależnione jest od użytego stężenia oksydantu. Stężenie pozwala uwolnić mieszance koloryzującej określoną ilość tlenu, która potrzebna jest do uzyskania zamierzonego efektu farbowania. Ilość tlenu wydzielonego podczas koloryzacji wpływa na zmianę tonu.

Wybieramy właściwy rodzaj oksydantu do włosów piękne włosy w róznych odcieniach

Chcąc właściwie wybrać oksydant niezbędny do przeprowadzenia zabiegu koloryzacji włosów, przede wszystkim musisz dokładnie określić rodzaj i stan swoich włosów. Musisz uwzględnić takie zmienne jak stopień zniszczenia włosów, grubość i co ważne, odcień wyjściowy i wysokość tonu. Nie bez znaczenia jest także ilość siwych włosów a także wielkość odrostów w przypadku włosów farbowanych. Rożne oksydant różnią się od siebie wartością procentową. I tak na przykład, woda utleniona 3% uwalnia mniej więcej około 10% tlenu, czyli rozjaśnia włosy o 1 ton. Woda utleniona 6 % - vol.20 rozjaśnia o 1-2 tony a o mocy 9% daje możliwość rozjaśnienia włosów aż o trzy tony. Dlatego, należy pamiętać o tym, że wybór właściwego stężenia oksydantu jest bardzo ważny i wpływa nie tylko na proces koloryzacji włosów, ale przede wszystkim rezultat końcowy koloryzacji. Jeśli źle dobierzesz stężenie oksydantu, efekt końcowy może być bardzo odległy od zamierzonego.

Czym grozi niewłaściwe dobranie oksydantu?

Jeśli wybierzesz zbyt mocny oksydant, wówczas na włosach mogą pojawić się niechciane, żółte odcienie. Takie ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku farbowania ciemnych lub wcześniej koloryzowanych włosów. Natomiast, jeśli wybierzesz oksydant o zbyt niskim stężeniu, na włosach mogą pojawić się plamy. Ponadto oksydant o zbyt niskim stężeniu może przyczynić się także do zbyt szybkiego wypłukiwania się barwnika z włosów, a w przypadku bardzo siwych włosów, efekt koloryzacji może być bardzo mało widoczny. Pamiętaj, że grube i gęste włosy mogą potrzebować mocniejszego oksydantu, natomiast w przypadku włosów cienkich i delikatnych musisz uważać, by dobrać zbyt mocnego oksydantu, gdyż takie włosy są bardziej podatne na uszkodzenia.

Jak określić właściwe proporcje?

Proporcje mieszania farby i oksydantu są określone na ulotce dołączonej do farby do włosów. dlatego też koniecznie czytaj ulotki dołączone do opakowania. Niemniej jednak, proporcje poszczególnych składników uzależnione są także od rodzaju koloryzacji:

  • Koloryzacja właściwa, na ogół wymaga zachowania proporcji 1:1 lub 1: 1,5 na przykład 60 ml farby i 60 ml oksydantu, lub 60ml farby i 90 ml oksydantu
  • Koloryzacja rozjaśniająca wymaga już użycia większej ilości oksydantu i wówczas proporcje są na poziomie 1:2 lub 1:3, na przykład 60 ml farby i 120 ml oksydantu, lub 60 ml farby lub 180 ml oksydantu.

Dobór właściwego oksydantu, to naprawdę nic trudnego!

Oksydant o stężeniu 3%

Oksydant o takim stężeniu najczęściej używamy do lekkiego, nieznacznego rozjaśnienia włosów, lub ich delikatnego przyciemnienia. Przydatny jest także przy wykonywaniu niektórych balejaży, a także może być używany jako dodatek do wybranych rozjaśniaczy w proszku lub pudrze. Jest to najdelikatniejsze stężenie oksydantu dla naszych włosów. dlatego jeśli nie chcesz znacznie zmienić koloru i nie masz dużo siwych włosów najlepiej, jeśli wybierzesz właśnie ten rodzaj oksydantu.

Oksydant o stężeniu 6%

Jest chyba najbardziej popularny i najczęściej używany podczas normalnego farbowania włosów. Co więcej, najczęściej wszystkie sklepowe, ogólnodostępne farby mają w zestawie właśnie wodę 6%. Oksydant 6-procentowy niezbędny jest do rozjaśniania włosów od 1 do 2 tonów, czyli do widocznej zmiany koloru włosów, równomiernego przyciemniania włosów o dowolną ilość tonów. Niezbędny jest także do pokrycia siwych włosów.

Oksydant o stężeniu 9%

Ten rodzaj oksydantu rozjaśnia włosy od 2 do 3 tonów, zazwyczaj 2 tony dla farb nierozjaśniających, a 3 w farbach rozjaśniających, np. blondach specjalnych o numerach powyżej 10. Najczęściej używa się go, jeśli chce się widocznie zmienić kolor ciemnych włosów, nie dokonując wcześniej dekoloryzacji – choć efekt może nie w każdym przypadku być zadowalający. Przydatny jest również do farbowania włosów na ciemnych odrostach, szczególnie tych wychodzących w niechcianym rudym odcieniem. Musisz pamiętać jednak, że użycie 9% emulsji oksydacyjnej może wywołać podrażnienia oraz pieczenie skóry głowy, dlatego lepiej nakładać mieszankę tuż przy skórze, ale nie bezpośrednio na skórę lub farbować włosy za pomocą folii fryzjerskiej – wówczas należy nieco skrócić czas farbowania, gdyż wydziela się więcej ciepła.

Oksydant o stężeniu 12%

To najmocniejsza emulsja utleniająca używana w koloryzacji utleniającej. Niemniej jednak, najlepiej używać jej jak najrzadziej i co ważne bezwzględnie unikać kontaktu ze skórą głowy. Bardzo mocno rozjaśnia włosy, bo nawet do 5-6 tonów, szczególnie gdy stosuje się ją z rozjaśniaczem w proszku lub pudrze. Bardzo często używany jest do bardzo grubych, opornych na rozjaśnianie włosów, do bardzo ciemnych naturalnych włosów oraz do dekoloryzacji. Przy farbowaniu włosów na jasny blond i ciemnym naturalnym odroście również czasem trzeba użyć oksydantu o tym stężeniu, by uzyskać równomierny i jednolity kolor na całej długości. Niemniej jednak, jeśli nie musisz, to nie używaj tej wody na całych włosach, a szczególnie na ich końcach, bowiem może to prowadzić do znacznego zniszczenia i kruszenia się.

Jak zatem widać, wybór właściwego stężenia oksydantu to w gruncie rzeczy nic tak trudnego. Wystarczy posiąść garść niezbędnej wiedzy, a także właściwie określić rodzaj swoich włosów oraz ich docelowy kolor. Nie bagatelizujmy również wprawy, by uniknąć niepotrzebnych wpadek i nieco oswoić się z pozoru trudnym doborem właściwego stężenia oksydantu do farby.