10 tys. produktów w ofercie
Bezpieczne zakupy
Wysyłka w 24h
99% Klientów poleca nasz sklep

Jak długo goi się tatuaż? Jak o niego zadbać, czym go smarować?

 

Nowy tatuaż już zdobi Twoje ciało, ale jeszcze trochę potrwa, aż się wygoi i będzie można go odsłonić i dumnie prezentować w całej okazałości? Daj skórze trochę czasu na regenerację i poświęć jej trochę uwagi. W końcu wykonanie tatuażu było dla niej ciężkim przeżyciem, o czym będzie jeszcze trochę pamiętać. Co zrobić, by skóra wróciła do siebie? Potrzebny jest czas oraz zadbanie o nią w odpowiedni sposób. Zagoi się szybciej, jeśli stosujesz się do zasad pielęgnacji tatuażu. Jeśli więc chcesz, aby Twój tatuaż szybko się zagoił i tusz dobrze przyjął się w głębokiej warstwie skóry, zachowując moc koloru i wyraźne kontury, dbaj o świeży tatuaż bardzo uważnie. Dziś podpowiemy jak długo goi się tatuaż, czym go smarować i jak o niego dbać oraz czego unikać po zrobieniu nowej dziary.

jak długo goi się tatuaż

Jak dbać o tatuaż, kiedy jest świeży?

Zaraz po zrobieniu nowego tatuażu, skóra będzie potrzebowała specjalnej troski. Przecież dla niej użycie igły i tuszu było nie lada przeżyciem. Z kolei barwniki potrzebują specjalnych warunków, aby dobrze dogadać się ze skórą, pozostać tam gdzie powinny i nie stracić swojej intensywności. Co zrobić, aby tak się stało? Jeszcze przed wykonaniem tatuażu, dowiedz się jak dbać o tatuaż i czego będziesz potrzebować? Oto potrzebne Ci akcesoria i kosmetyki.

1. Folia do tatuażu

Gdy tatuażysta skończy pracę, zdezynfekuje skórę i owinie ją specjalną folią. W ten sposób ochroni ją przez zanieczyszczeniami i bakteriami. Na pewno przypomni Ci, że przez około trzy dni będziesz musiał zabezpieczać dziarę taką właśnie folią. Jest specjalna folia do tatuażu, tak zwana druga skóra. Doskonale przepuszcza powietrze, a więc oddycha, ale brud i bakterie zatrzymuje. Minimalizuje więc ryzyko pojawienia się infekcji. Po kilku dniach folia już nie jest konieczna, ale powinieneś mieć na uwadze, że tkaniny ubrań powinny być naturalne, przewiewne i gładkie, niepodrażniające skóry.

2. Oczyszczający żel do tatuażu

Gdy minie kilka godzin od zrobienia tatuażu, powinieneś delikatnie przemyć powierzchnię skóry. Do tego posłuży Ci łagodnie oczyszczający żel do tatuażu, który ma specjalny skład. Oczyści i zdezynfekuje skórę bez podrażnienia jej. Myjąc używaj letniej wody, a do wytarcia mięciutkiego ręcznika papierowego, który nie jest zapachowy. Tatuaż na początku gojenia powinno się myć 2-4 razy na dzień.

3. Dobry olejek, masło lub krem do tatuażu

Zastanawiasz się czym smarować tatuaż, by jak najszybciej i najlepiej się zagoił? Należy używać profesjonalnego kosmetyku do tatuażu w postaci olejku, masła lub kremu do tatuażu. Jak go stosować? Pokryj tatuaż cienką warstwą i owiń folią (po trzech dniach już bez folii). Składniki aktywne z kosmetyku dadzą skórze ekspresowe ukojenie, złagodzenie podrażnienia i zmniejszenie obrzęku. Taki zabieg należy powtarzać co kilka godzin, przez co skóra o wiele szybciej się odbuduje.

Trzy powyższe czynności to podstawa w pielęgnowaniu świeżego tatuażu. Jeśli będziesz się trzymał opisanych zasad, zminimalizujesz ryzyko zakażenia, albo konieczności poprawek tatuażu. Warto więc trzymać się tych rad.

Smarowanie świeżego tatuażu

Oczyszczanie, smarowanie, zabezpieczanie – te trzy czynności to tak zwane ABC pielęgnacji tatuażu świeżo wykonanego. Bardzo ważne jest właśnie smarowanie oraz to, czym się tatuaż smaruje. A powinny być to na pewno profesjonalne kosmetyki do tatuażu. Nie stosuj przypadkowych produktów, czy zwyczajnych kremów lub balsamów do skóry. Skóra świeżo wytatuowane potrzebuje czego innego niż zdrowa skóra na co dzień. Z tego względu kosmetyki do tatuażu mają w składzie cały szereg łagodzących substancji oraz tych, które wspomagają regenerację skóry. Często są to panthenol, alantoina, naturalne olejki i masła, zawierające składniki odżywcze oraz witaminy przyśpieszające proces regeneracji tkanek. W rezultacie, tatuaż goi się szybciej, zachowuje swój kształt i nasycenie koloru. O wiele zmniejsza się też ryzyko zakażenia, czy powstania szpecących blizn. Dlatego rekomendowane przez znawców tematu, dobrej jakości kosmetyki warto jest mieć i stosować. Oto czym smarować świeży tatuaż:

Jak zabezpieczyć tatuaż na noc?

Ważnym czasem dla gojenia tatuażu jest noc. Gdy śpimy, skóra o wiele szybciej i intensywniej się odbudowuje. Dlatego warto wiedzieć jak dbać o tatuaż w nocy, aby stworzyć skórze najlepsze warunki do gojenia. Pierwsze dni i noce są szczególnie istotne. Pilnuj, by sen trwał przynajmniej 8 godzin i był spokojny. Jednak to nie wszystko. Przez pewien czas, pościel powinieneś zmieniać codziennie, co zmniejszy narażenie na bakterie i zanieczyszczenia. Pilnuj czystości (psom i kotom wstęp do łóżka wzbroniony!). Gdy kładziesz się spać, postaraj się wytatuowaną kończynę mieć lekko uniesioną, na przykład na wysokiej poduszce, przez co zmniejszy się obrzęk.

Ochrona świeżego tatuażu przed słońcem

Pielęgnacja tatuażu latem wymaga kolejnych poświęceń. Przez jakiś czas po tatuowaniu, skóra nie powinna być wystawiana na słońce, bo promienie UV mogą działać na blaknięcie koloru, czy zakłócić kontury dziary. Dlaczego tak się dzieje? Bo w rozgrzanej skórze zwiększa się krążenie, a maleńkie pigmenty mogą się wtedy przemieścić, co popsuje efekt. Najlepiej więc nie wystawiać dziary na słońce, a jeśli już musisz, koniecznością będą kremy z filtrem nie mniejszym niż 50SPF. Powinien być to kosmetyk przeznaczony do tatuażu, ewentualnie do wrażliwej skóry lub dla niemowląt. Nie wystarczy raz posmarować tatuażu przed przebywaniem na słońcu. Powtarzaj smarowanie jak najczęściej się da, by ochronić go przed promieniami słońca.

Czego nie wolno po zrobieniu tatuażu?

Ustaliliśmy już, że niewskazana po zrobieniu tatuażu jest ekspozycja na słońce, więc opalanie odpada. Czego jeszcze nie powinno się robić? Kąpiel w morzu, jeziorze, basenie zwiększy ryzyko infekcji. Nawet w wannie nie jest wskazana. Szybki letni prysznic musi Ci wystarczyć. Jeśli chodzi o kosmetyki do mycia ciała, nie mogą mieć w składzie silnych detergentów. Wybierz mydło lub żel o naturalnej, łagodnej formule, najlepiej hipoalergiczne. Sam tatuaż koniecznie myj specjalnym żelem do tatuażu. Kolejna kwestia to trening i pot, który jest wrogiem świeżego tatuażu. Intensywne ćwiczenia odłóż więc na później. Podobnie jak spożywanie alkoholu po tatuażu – nie jest wskazane przez przynajmniej dwa dni. Alkohol we krwi przedłuża proces gojenia i zwiększa ryzyko infekcji. Nie warto więc ryzykować.

Ile czasu goi się tatuaż?

Jak długo goi się tatuaż? Bywa różnie. Wiele zależy od wielkości dziary (im mniejsze, tym zwykle szybciej się goją, ponieważ skóra łatwiej odzyskuje ciągłość tkanki), od sposobu wykonania, jak i od naturalnej szybkości gojenia skóry i regeneracji, czyli coś na co wpływu nie mamy. Jednak mamy wpływ na pielęgnacje, a to również ma duże znaczenie. Można więc przyjąć, że tatuaż goi się od dwóch do pięciu tygodni, ale nie ma reguły.

Szczegółowo proces gojenia tatuażu jest złożony z kilku etapów.

1. Pierwszy etap to mniej więcej sześć pierwszych dni. W tym czasie tatuaż to rana, wydzielająca osocze i tusz. Skóra wokoło jest czerwona i obrzęknięta, bywa nawet zasiniona. Tatuaż i jego okolice trzeba regularnie myć, smarować i chronić, jak to już opisaliśmy w tym wpisie. Stosując się do tych zasad, możesz liczyć na szybkie ustąpienie nieprzyjemnych objawów jak obrzęk, zaognienie skóry i bolesne podrażnienie. Swędzenie natomiast jest dobrym objawem i znaczy, że gojenie się rozpoczęło.

2. Etap drugi trwa następny tydzień – do około 14 dnia od wizyty w studio. Mamy wtedy problem ze swędzeniem i łuszczeniem się suchej skóry oraz strupami, które w końcu wysychają i odpadają same. Nie wolno wtedy zdrapywać ich, ani ruszać. To mogłoby spowodować zanikanie tuszu. W tym etapie gojenia najważniejsze jest nawilżanie specjalnym kremem kilka razy dziennie. Przyniesie to też ulgę w swędzeniu, załagodzi podrażnienia i przyśpieszy gojenie. Zwłaszcza jeśli delikatnie pomasujesz posmarowaną skórę, albo zrobisz jej okład z lodu.

3. Trzeci etap rozpoczyna się po dwóch tygodniach i trwa dwa kolejne. Wtedy tatuaż delikatnie traci intensywność, co jest normalne. Skóra jest zagojona i w ten sposób chroni tatuaż przed wrogami z zewnątrz, bo tak podpowiada jej nasz układ odpornościowy. W tym czasie nadal warto stosować krem do tatuażu, by zapewniać skórze nawilżenie, odżywienie i elastyczność. Dzięki temu dziara lepiej też wygląda. Nie zapominaj nadal o kremach z filtrem na słońce.

Tatuaż nie chce się goić – co robić?

Wiesz jak dbać o tatuaż po zrobieniu i trzymasz się zasad pielęgnacji? Myjesz tatuaż, smarujesz go dobrej jakości kremem, który przyśpiesza proces gojenia? Zabezpieczasz wytatuowane miejsce specjalną folią? Chronisz przed słońcem?  Najprawdopodobniej więc dziara ładnie się goi i nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości. Jednak zdarza się i tak, że mimo wszystko tatuaż nie chce się goić. Objawy, jakie powinny wzbudzić Twój niepokój to mocny obrzęk, wysypka, silny ból, zaogniona, mocno czerwona skóra z guzkami, ropa, wysoka, utrzymująca się gorączka (stan podgorączkowy jest normalny), brak postępów w gojeniu. Jeśli masz takie objawy, może być to oznaką zakażenia. Koniecznie zgłoś się do lekarza, który oceni sytuację i ewentualnie przepisze antybiotyk. Stosuj się do zaleceń i nie zapominaj o zasadach pielęgnacji, a wszystko powinno skończyć się dobrze.

Przeczytaj też: Wybitny fryzjer Antoni Cierplikowski