10 tys. produktów w ofercie
Bezpieczne zakupy
Wysyłka w 24h
99% Klientów poleca nasz sklep

Jak często myć włosy? Częstotliwość zależy od skróy głowy!

 

Codzienne mycie włosów prowadzi do ich nadmiernego przetłuszczania? Z kolei rzadsze sięganie po szampon sprawia, że włosy są obciążone i zaniedbane? Obie teorie mogą być zarówno prawdą, jak i mitem. Wszystko zależy od naszych potrzeb i rodzaju szamponu, po który sięgniemy. Jak więc często myć włosy? mycie włosów co ile dni

Myć włosy należy przede wszystkim regularnie!

Mycie włosów, a właściwie oczyszczanie skóry głowy jest bardzo ważnym zabiegiem, odbijającym się w zdrowych, pięknych i zadbanych każdego dnia włosach. Jednak rzeczywiście codzienne mycie włosów może prowadzić do ich nadmiernego przetłuszczania się bądź podrażnień skóry. W prawidłowej pielęgnacji jednak ważne jest, by regularnie i porządnie oczyścić skórę głowy z martwego naskórka, resztek kosmetyków, a włosy z kurzu, czy innych zanieczyszczeń. Tylko wtedy włosy będą mocne, zadbane i lśniące. Ważne jest, by rytm mycia włosów, dopasować nie tylko do rodzaju włosów, ale i rytmu życia czy miejsc, w których często przebywamy. Od tego zależy bowiem czy regularnie oznaczać będzie codziennie, czy na przykład tylko trzy razy w tygodniu.

Dobierz właściwy szampon

Niezależnie od tego, czy po szampon sięgniesz codziennie, czy co kilka dni, powinnaś pamiętać, że bardzo ważny jest dobór odpowiedniego szamponu. Środek myjący ma spełniać swoje zadania. Nie może więc tylko powierzchownie oczyszczać skóry ani jej podrażniać, czy też poprzez skład silnych detergentów, osuszać i osłabiać włosów.

Dobierz odpowiedni szampon do włosów do rodzaju skóry głowy

Szampon więc dobieramy do rodzaju włosów, ale również do częstotliwości jego stosowania.

Jeśli odczuwasz potrzebę codziennego mycia włosów...

To nie prawda, że codzienne mycie włosów, zawsze prowadzi do ich przetłuszczania się czy osłabiania. Może się jednak tak dziać, jeśli stosować będziemy niewłaściwe kosmetyki, w tym szampon. Jeśli na przykład do mycia włosów wybierzemy silnie oczyszczający szampon, np. zawierający takie detergenty jak SLES bądź SLS, to możemy doprowadzić do podrażnienia skory i wysuszania łodyg włosów. W efekcie czego organizm zareaguje nadprodukcją łoju i wzrostem ilości wydzielanego sebum. Rezultat- szybko przetłuszczające się włosy. Jeśli jednak Twoje włosy już na drugi dzień są pozbawione puszystości, a Ty czujesz się lepiej, oczyszczając codziennie skórę głowy, to sięgaj po delikatne szampony, takie, które są stricte przeznaczone do codziennej pielęgnacji włosów. Jednak przynajmniej raz na tydzień zastosuj mocniejszy szampon, który porządnie oczyści skórę głowy.

Co na to fryzjerki i blogerki?

Fryzjerzy zalecają, by włosy myć, co drugi dzień, a szampony lecznicze stosować raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Na niektórych blogach można przeczytać, że do codziennej pielęgnacji włosów idealne są szampony dla dzieci. To jednak niekoniecznie jest prawdą. Należy bowiem pamiętać, że skóra dziecka nie posiada tylu gruczołów łojowych czy potowych. Taki szampon będzie więc również źle dobrany. Do codziennej pielęgnacji wybierajmy przede wszystkim szampony o PH 5,5, najlepiej bezbarwne, skomponowane z naturalnych składników.

Co, jeśli włosy myjemy zbyt rzadko?

Krótkie czy związane, na co dzień włosy mogą rzeczywiście nie potrzebować codziennej kąpieli. Nawet jeśli osadza się na nich kurz czy brud, to nie jest to tak zauważalne, jak przy włosach długich, kręconych czy układanych na prostownicy. Jeśli jednak włosy myjemy zbyt rzadko, np. raz na tydzień, to zebrany na nich kurz czy brud odbije się niekorzystnie na ich wyglądzie i nieciekawym zapachu. Trzeba sobie uświadomić też, iż nadmierny brud mocno obciąża łodygi włosa, a to już szybka droga do ich osłabiania i wypadania. Dodatkowo na skórze głowy gromadzi się nadmierna ilość sebum, co przyczynia się do rozwoju flory bakteryjnej. Nadmiar sebum, poprzez obklejanie łojem łodyg włosa, może też prowadzić do ich zbyt częstego wypadania. Dlatego zbyt długie przerwy mogą bardziej szkodzić niż częste mycie głowy. Fryzjerzy zalecają, by włosy myć przynajmniej raz na trzy dni.

Jak często peeling głowy?

Dla poprawienia kondycji włosów, a także lepszego samopoczucia ważne jest też regularne złuszczanie skóry głowy. Wystarczy, że taki zabieg wykonamy raz w miesiącu, by przyniósł pożądane efekty. Peeling, zakupiony w sklepie (scrub do głowy, specjalne maski oczyszczające do włosów)

zobacz maski do włosów odpowiednie dla Twoich włosów

lub zrobiony w domu (szampon z dodatkiem sypkiej glinki albo cukru) spełnia dwie funkcje:

  • poprawia ukrwienie skóry (masaż głowy),
  • dogłębnie oczyszcza skórę z martwego naskórka i z tych zanieczyszczeń (np. silikony), które są trudne do usunięcia podczas standardowego mycia delikatnym szamponem.

To jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli włosy po ich umyciu, odżywiamy specjalnymi preparatami. Dobrze oczyszczona skóra i cebulki włosów będą właściwie chłonąć wszelkie składniki odżywcze i regenerujące włosy.