10 tys. produktów w ofercie
Bezpieczne zakupy
Wysyłka w 24h
99% Klientów poleca nasz sklep

Dekoloryzacja włosów - co to jest, kiedy ją stosować i ile za nią zapłacisz?

 

Do nadania nowego koloru na włosach nie zawsze wystarcza tylko wybór odpowiedniej farby. Przy jasnych włosach możesz dowolnie bawić się efektami, sytuacja jednak komplikuje się, kiedy potrzebujesz najpierw wyeliminować ciemniejsze pigmenty i np. marzy Ci się ciepły orzech na ciemnych, wcześniej zafarbowanych na czekoladę włosach. Wtedy niezbędna jest dekoloryzacja włosów. Przeczytaj nasz artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, kiedy warto zdecydować się na taki zabieg i jakie efekty po nim uzyskasz.

dekoloryzacja

Co to jest dekoloryzacja?

Farbowanie włosów nie zawsze przynosi takie rezultaty, o jakich marzyłaś. Spodobała Ci się głęboka czerń, ale po nałożeniu farby na włosy, doszłaś do wniosku, że ciemna barwa dodała Ci niepotrzebnie kilku lat. Źle się z tym czujesz i wiesz, że musisz coś z tym zrobić. Jednak ciemnych pigmentów żadna inna farba już nie pokryje, zwłaszcza jeśli teraz stawiasz na jasny, orzechowy brąz. Wtedy niezbędna okaże się właśnie dekoloryzacja, czyli ściąganie koloru z włosów. To dzięki temu zabiegowi pozbędziesz się sztucznych barwników, albo szybko wrócisz do naturalnego koloru, jeśli nie chcesz czekać, aż efekt permanentnej farby sam zniknie z czasem. Do przeprowadzenia takiego zabiegu potrzebujesz dekoloryzatora lub rozjaśniacza. Sztucznych pigmentów możesz pozbyć się też w domu, sięgając po właściwe preparaty. Warto jednak pamiętać, że dekoloryzacja może osłabić i zniszczyć kondycję włosów, dlatego przemyśl, czy nie będzie bezpieczniej umówić się na taki zabieg ze specjalistą? Fryzjer dobierze odpowiedni preparat, jak i samą technikę ściągania kolorów z włosów.

Dekoloryzacja - co to i jak ją wykonać?

Decydując się na zabieg dekoloryzacji warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • dekoloryzacja ciemnych włosów może wymagać przeprowadzenia nawet kilku osobnych zabiegów,
  • włosy po dekoloryzacji są szorstkie i matowe – to jednak etap tylko przejściowy i szybko go zniwelujesz, stosując odpowiednie kosmetyki pielęgnujące,
  • preparaty przeznaczone do usuwania pigmentów z włosów, mogą mocno osłabiać ich kondycję, jeśli wiec często farbujesz włosy, daj mi nieco odpocząć i mocno je zregeneruj przed dekoloryzacją.

Dekoloryzacja, podobnie jak farbowanie nie zawsze musi spełniać Twoje oczekiwania, zwłaszcza jeśli planujesz ściągać bardzo ciemny, albo czarny kolor z włosów. Dekoloryzator działa bowiem etapowo i nie od razu eliminuje wszystkie pigmenty. Najpierw uwalniane są bowiem czerwienie, pomarańcze i żółcie. Może się więc okazać, że pierwszy etap dekoloryzacji zakończy się niekoniecznie przyjemną rdzą w odbiorze. Dekoloryzacja z czarnego do jasnego blondu jest jednak jak najbardziej możliwa, musisz tylko przeprowadzić ją na kilka razy. Ile razy potrzebujesz sięgnąć po dekoloryzator? Może wystarczy dwa razy? To nie zawsze jest regułą, dlatego jeśli decydujesz się na tak radykalne kroki, to zdecydowanie warto udać się po poradę do fryzjera. Włosy mogą też różnie reagować, szczególnie jeśli farbujesz je już przez długi czas. Wtedy wytrącanie pigmentów może być niezwykle trudne, a między jedną a drugą dekoloryzacją konieczne będzie zrobienie krótkiej przerwy, by odżywić i zregenerować włosy. Jeśli więc masz w planie odbarwianie włosów, to nie planuj tego w takim czasie, kiedy wybierasz się np. na ślub do przyjaciółki czy urodziny brata. Rdza czy pomarańczowy odcień na Twoich włosach, mogą się wtedy niekoniecznie dobrze prezentować.

Kiedy przeprowadzić farbowanie po dekoloryzacji?

Zastanawiasz się, jakie efekty zapewni Ci dekoloryzacja włosów? Z pewnością pozwoli pozbyć się niechcianego już ciemnego koloru, ale czy to, co zobaczysz po zabiegu w pełni Cię zadowoli? Otóż nie zawsze. Czasem po dekoloryzacji zostają mało estetyczne ślady np. żółte albo pomarańczowe pasma. Dekoloryzacja może też sprawić, że włosy nie odbarwią się równomiernie. Nie o taki efekt Ci chodziło? Sięgnij po farbę albo toner, jeśli chcesz wrócić do naturalnej barwy włosów, a koloryzacja ma tylko przysłonić skutki uboczne dekoloryzacji. Farba ton w ton nie przyciemni włosów ani ich nie rozjaśni, dzięki temu wraz z jego wypłukiwaniem, nie będą widoczne odrosty. Z kolei jeśli dekoloryzacja miała być wstępem do zmiany koloru  z ciemniejszego na jaśniejszy, to możesz sięgnąć po farbę permanentną.

Ile kosztuje dekoloryzacja włosów?

Cena dekoloryzacji może być różna. Zależna jest bowiem od długości i grubości włosów, ale również od efektu, jaki uzyskasz. W poszczególnym salonie fryzjerskim za dekoloryzację włosów cena może się wahać między 150 a 500 złotych. Tyle jednak zapłacisz, jeśli efekt będzie w pełni zadowalający. Dekoloryzacja czarnych włosów może być znacznie droższa, ponieważ zabieg trzeba będzie kilkakrotnie powtórzyć. Ile razy? Tego to sam fryzjer może nie wiedzieć. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie próby na jednej paśmie włosów i sprawdzenie reakcji. Dekoloryzacja w domu będzie oczywiście znacznie tańsza. Wystarczy, że zaopatrzysz się we właściwy dekoloryzator, rozjaśniacz i oksydant. Bierz jednak pod uwagę, że i tutaj efekty mogą być różne, dlatego także w domu przed głównym zabiegiem, przeprowadź taką próbę.

Jak pielęgnować włosy po dekoloryzacji?

Odbarwianie włosów pozwoli uzyskać Ci wymarzony kolor, ale może też przyczynić się do tego, że kosmyki będą osłabione i mocno wyniszczone. Bez znaczenia na to, czy przeprowadzona jest dekoloryzacja w domu, czy w salonie fryzjerskim, już na etapie zabiegu możesz stosować preparaty mocno odbudowujące strukturę włosa. Świetnym rozwiązaniem są tutaj preparaty odbudowujące mostki dwusiarczkowe we wnętrzu włosa. Po samej dekoloryzacji podetnij też końcówki włosów, by wyeliminować ich łamanie i rozdwajanie się oraz bezwzględnie zastosuj specjalną maskę regenerującą na włosy i zaopatrz się w dobrej jakości szampon, by regenerować optymalnie włosy podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Istotne jest odpowiednie nawilżenie włosów, dlatego postaw też na drogocenne olejki i serum do zniszczonych włosów. Nie męcz też odbarwionych włosów zbyt inwazyjnymi zabiegami, jak np. trwała ondulacja czy codzienne prostowanie prostownicą.