10 tys. produktów w ofercie
Bezpieczne zakupy
Wysyłka w 24h
99% Klientów poleca nasz sklep

Co warto wiedzieć na temat farbowania włosów?

 

Zmiana koloru poprawia nastrój, dodaje pewności siebie albo tuszuje pojawiające się wraz z wiekiem pewne niedoskonałości. Nie musisz wcale biec do fryzjera, na półkach sklepowych znajdziesz przecież wiele ciekawych kolorów, rozjaśniaczy a nawet produktów idealnych do zrobienia pasemek. Farbowanie może jednak przynieść odwrotny efekt, jeśli źle do tego podejdziesz, albo nie będziesz właściwie dbać o włosy. Co więc warto wiedzieć o tym zabiegu i jak się do niego zabrać?

wszystko o farbowaniu włosów

Zmiana kolorów włosów – z amoniakiem czy bez?

Narzędzi do zmiany koloru na głowie znajdziesz całkiem sporo. Jeśli na taki zabieg chcesz przeznaczyć mniej pieniędzy, to przeprowadź go w domu. W sklepie znajdziesz różnego rodzaju farby do włosów. Pamiętaj, że większość z nich zawiera szkodliwy amoniak i substancje chemiczne, które znacznie osłabiają strukturę włosa. Tak przeprowadzona zmiana koloru włosów może nie odbije  się na Twojej kieszeni, ale zdecydowanie wpłynie na wygląd fryzury i to niekorzystnie. Farbowane włosy mogą być przesuszone, szorstkie i napuszone. Dlatego wiele kobiet rezygnuje z amoniaku i sięga po naturalne farby na bazie henny. Tu jednak trzeba pamiętać, że choć włosy nie są narażone na szkodliwe działanie chemicznych dodatków, to końcowy rezultat może Cię doprowadzić niemal do łez. Przecież z pewnością ani żółte ani tym bardziej zielone włosy nie były Twoim wielkim marzeniem. Naturalne farby mogą też nie zadziałać w przypadku siwych włosów bądź kiedy chcesz rozjaśnić włosy i to o kilka tonów. Ponadto zabawa z henną wymaga nieco więcej czasu. W profesjonalnej hurtowni znajdziesz jednak coś lepszego. Farby oparte na naturalnych składnikach, które pozwolą uniknąć Ci takich niespodzianek jak z henną, ale łagodniej obejdą się z Twoimi włosami niż tańsze produkty. Dzięki temu farbowane włosy będą dłużej lśniące, a kolor dokładnie taki, jaki sobie wymarzyłaś.

Jak często sięgać po farbę?

Raz farbowane włosy trzeba potem regularnie odświeżać? I jak i nie. Największym problemem są odrosty i siwe włosy, które za pomocą farby chcesz zatuszować. Pytanie więc jak często można farbować włosy jest w pełni uzasadnione, ponieważ jeśli ciepły blond zamieniłaś na intensywny kasztan, to pierwsze odrosty zdecydowanie popsują ten odlotowy rezultat. Podobnie jest z siwymi włosami, które srebrnymi nitkami będą znaczyć się na całej fryzurze już po pierwszym miesiącu od farbowania. Włosy regularnie farbowane będą jednak także nadmiernie zniszczone i osłabione. Dlatego warto zastosować kilka trików, by po farbę sięgnąć znacznie rzadziej, najwcześniej po dwóch miesiącach, a idealnie jeśli ten czas wydłużysz do trzech – czterech miesięcy. Co zrobić?

Jeśli wybierzesz lepszej jakości farbę, to kolor utrzyma się nawet do trzech -  czterech  miesięcy. Problemem będą odrosty, które już po miesiącu wybiją się naturalnym kolorem u nasady głowy, psując cały efekt. Możesz kupić sobie spray do tuszowania, albo zafarbować same odrosty. Do tego potrzebujesz jednak pomocnika, ponieważ samej trudno będzie Ci oddzielać pasma i zawijać je w folię. W innym przypadku możesz nie „wyłapać wszystkich odmieńców” na głowie.

Mniejsze odrosty nie będą tak widoczne, jeśli zastosujesz odpowiednie fryzury. Rozwiązaniem są np. włosy mocno uniesione od nasady głowy.

Balejaż na siwe włosy – to pomysł, który zrealizujesz najczęściej w salonie fryzjerskim. Jednak warto, zwłaszcza jeśli masz dużo siwych włosów i musisz farbować je minimum raz na dwa miesiące. Balejaż odciąga uwagę od odrostów i siwych włosów, zapewniając Ci spokój na minimum dłuższy czas. Jeśli zastosujesz dobrej jakości szampon koloryzujący, by tylko „odświeżyć fryzurę“, to do fryzjera możesz się wybrać nawet raz na pół roku.

Jak bezpiecznie i trwale przeprowadzić rozjaśnianie włosów?

Blondynki to z pewnością mają dużo łatwiej. Niezależnie od tego, czy zamarzy im się ciemniejszy czy nadal jasny ton, za każdym razem uzyskają właściwy rezultat. Szatynkom i brunetkom pozostaje często jedynie rozjaśnianie włosów. Taki zabieg też można przeprowadzić w domu. Przy pomocy oksydantu czy nawet gotowego rozjaśniacza włosy będą jaśniejsze nawet o kilka tonów. Warto jednak dobrze przemyśleć taką operację. Trzeba dobrze dobrać ilość zastosowanego produktu i pamiętać, by włosów nie męczyć zbyt długo. Jeśli rozjaśnianie ma ułatwić nałożenie właściwego koloru na głowie, pamiętaj, że fundujesz włosom niezły maraton. Nie zdziw się, jeśli już tydzień po farbowaniu będą matowe, szorstkie i ewidentnie pozbawione życia. Dlatego rozjaśnianie włosów przeprowadź albo u fryzjera albo zdecyduj się na stopniową zmianę koloru. Rozjaśnianie włosów łącz z kuracją regenerującą – maski odżywcze i dobre szampony powinny od teraz na co dzień zagościć w Twojej łazience.

Włosy farbowane – jak je pielęgnować?

Zmiana koloru na głowie wymusza jakby z automatu zmianę nawyków podczas pielęgnacji. Teraz musisz zadbać o dwie kwestie:

  • ochronę pigmentu,
  • dożywienie włosów.

Dlatego warto sięgać po kosmetyki dedykowane włosom farbowanym. Delikatne szampony, specjalnie dobrane odżywki, dzięki którym farba nie będzie zbyt szybko płowieć, a włosy zachowają swoją gładkość i moc.

Przy regularnym farbowaniu warto też sięgać po maski oraz wykorzystywać domowe zabiegi np. kuracje białkowe, czy płukanki z octu jabłkowego powinnaś stosować przynajmniej raz na dwa tygodnie. Jeśli brakuje Ci na przygotowanie domowych mikstur, to dobrej jakości odżywki do włosów farbowanych również sprawdzą się znakomicie.

Keratynowe prostowanie włosów, a farbowanie włosów

Są zabiegi, których nie należy ze sobą pod żadnym pozorem łączyć. Jednak w przypadku keratynowego prostowania i farbowania opinie są podzielone i wynika to z tego, że każde włosy mogą inaczej reagować na poszczególne produkty. Wynika to również ze stosowania różnego rodzaju farb czy różnych produktów do keratynowego prostowania włosów. I rzeczywiście istnieje ryzyko, iż wykonane bezpośrednio po keratynowym zabiegu farbowanie, spowoduje szybsze wypłukanie keratyny. Z kolei wysoka temperatura prostownicy przełoży się na szybsze płowienie koloru. Eksperci przestrzegają, że po keratynowym prostowaniu włosy mogą być zdecydowanie dużo jaśniejsze, nie jest to jednak regułą.

Farbowanie włosów – cena

Wysokie ceny profesjonalnych zabiegów zdecydowanie animują, by salon fryzjerski urządzić we własnej łazience. Jak się umówisz na wspólne farbowanie z przyjaciółką, to połączysz przyjemne z pożytecznym. Jaka będzie cena za farbowanie włosów w domu? Profesjonalne farby nie są drogie, ale musisz do nich dokupić oksydant, mieć na wyposażeniu miseczkę, pędzelek, folię aluminiową. Akcesoria nie są jakoś szczególnie drogie, a w przypadku miseczki i pędzelka, to posłużą i przy kolejnych farbowaniach. Jeśli lubisz wykonywać wszystko profesjonalnie, to warto sprawić sobie też specjalną pelerynę ochronną, która ochroni Twoje ubranie przed niepotrzebnym poplamieniem.

Jak widzisz, profesjonalny rezultat pięknie zafarbowanych włosów możesz uzyskać również w domu. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, by mieć pewność, że Twoje włosy będą odznaczać się pięknym wyglądem nawet i cztery tygodnie po farbowaniu.