10 tys. produktów w ofercie
Bezpieczne zakupy
Wysyłka w 24h
99% Klientów poleca nasz sklep

Chelatowanie włosów – kiedy warto wykonać, jak je przeprowadzić?

 

Czym jest chelatowanie włosów? Jest to sposób ich oczyszczania z osadu, który gromadzi się na powierzchni włosów podczas ich mycia. Osad podczas mycia? Tak, właśnie. To sprawka minerałów znajdujących się w tak zwanej twardej wodzie. Obfituje ona między innymi w sole wapnia i magnezu. Skutkiem ich osadzania się są np. zakamienione płytki, czy bateria pod prysznicem, a także pokryte nalotem butelki z szamponem, czy żelem do mycia. Sama wiesz najlepiej, jak często trzeba oczyszczać je z kamienia. Podobnie jest z włosami – na nich osadza się ten sam nalot za sprawą wody. Z każdym myciem nawarstwia się on coraz bardziej. Sposobem na pozbycie się go jest właśnie chelatowanie włosów. Jeśli myjesz je w twardej wodzie (niestety często mamy ją w kranie), dobrym pomysłem jest raz na jakiś czas wykonać taki zabieg. Inaczej włosy mogą stać się sztywne i szorstkie, nieprzyjemne w dotyku. Na szczęście chelatowanie włosów można w łatwy sposób przeprowadzić w domu, korzystając z jednego z łatwych sposobów. Poznaj trzy popularne metody chelatowania i wybierz tę, która będzie najlepsza dla Ciebie.

chelatowanie włosów

Chelatowanie włosów szamponem z EDTA

Pierwszy sposób, najłatwiejszy i najszybszy, to skorzystanie z gotowego kosmetyku – szamponu chelatującego włosy. Jego działanie opiera się na wiązaniu jonów, co sprawia, że osad na włosach rozpuszcza się. Czynnikiem aktywnym jest tu EDTA. To w zupełności bezpieczny dla włosów i skóry związek organiczny. Szampon z EDTA warto jest mieć wśród swoich kosmetyków i używać go raz na jakiś czas. Mamy wówczas pewność, że włosy są dobrze oczyszczone. Jak go użyć? Jak każdego innego szampony – dwukrotnie umyć włosy, pianę pozostawiając na włosach przez 2 do 3 minut. Przed zastosowaniem szamponu chelatującego warto dobrze nawilżyć włosy, olejując je olejem kokosowym, czy też lnianym (możesz też użyć zwykłej oliwy z oliwek). To dobrze przygotuje włosy na silne działanie szamponu.

Chelatowanie włosów maską z witaminą C

Domowe sposoby na chelatowanie włosów? Oczywiście, również są skuteczne. Podobnie jak odkamienianie czajnika, łatwo je wykonać z zastosowaniem kwasku cytrynowego. Łączymy go z maską do włosów oraz niewielką ilością witaminy C. Jak wykonać maskę do włosów chelatującą? To proste. Przygotuj pół łyżeczki kwasku cytrynowego, jedną tabletkę witaminy C (dawka 200 mg) oraz około dwie łyżki stołowe maski do włosów emolientowej bądź chumektantowej (unikaj protein i silikonów w składzie). Maski wskazane do chelatowania włosów:

Jak chelatować włosy?

Chelatowanie włosów maską możesz wykonać albo przed, albo po myciu. Zmieszaj ze sobą wszystkie trzy składniki, po czym rozprowadź maskę równomiernie po włosach, jednak omiń nasadę włosów przy skórze (by uniknąć ewentualnego jej podrażnienia). Aby jeszcze spotęgować działanie maski, okryj włosy czepkiem. Zaczekaj około 20 minut, po czym bardzo dokładnie spłucz maskę chelatującą z włosów. Koniecznie użyj następnie dobrej jakości odżywki nawilżającej. Pamiętaj, aby maski chelatującej nie trzymać na włosach dłużej niż pół godziny, bo włosy mogłyby stać się przesuszone.

Chelatowanie włosów płukanką

Choć właściwie nie jest to chelatowanie, a raczej zakwaszanie włosów, efekty są podobne. Mowa o płukance do włosów neutralizującej zawarte w twardej wodzie jony. Do wody, którą spłukujesz włosy wystarczy dodać ocet, kwasek cytrynowy, witaminy C, czy nawet sok z cytryny. Jeśli natomiast wolisz "gotowca", możesz sięgnąć po kosmetyk zakwaszający – szampon, czy odżywkę.

Nie jesteś pewna na jaki sposób chelatowania się zdecydować? Każdy z nich ma swoje zalety. Szampon zadziała zarówno przy skórze, jak i na długości włosów, nie podrażniając. Jest gotowy do użycia, wydajny i warto mieć go na swojej półce, by użyć kiedy jest potrzeba. A może chelatowanie włosów domowymi sposobami? Czemu nie – maska jest  łatwa do wykonania i prosta w użyciu, podobnie jak płukanka, która działa bardzo łagodnie. Delikatne oddziaływanie płukanki wskazane jest przy bardzo wrażliwych włosach, czy mocno uszkodzonych np. zabiegami chemicznymi

Wpływ twardej wody na nasze włosy

Podsumujmy jak działa twarda woda na nasze włosy. Obecny w niej osad pozostaje na włosach tworząc mikroskopijnej grubości warstwę zbudowaną z jonów. Jak to zauważyć? Jeśli włosy są matowe i suche, końcówki puszą się i rozdwajają, a kolor staje się szaro-zielonkawy (widoczne na jasnych włosach), możesz podejrzewać, że winne są minerały z wody. Działają one również i na skórę głowy zapychając mieszki włosowe i osłabiając cebulki włosów, wywołując nieprzyjemne swędzenie. Kolejnym syndromem, który może wskazywać na konieczność oczyszczenia włosów z minerałów jest brak ich reakcji na działanie kosmetyków jak odżywki i maski. Warstwa jonów uniemożliwia składnikom odżywczych przeniknięcie do głębi włosa, dlatego też nawet najlepsze kosmetyki nie mają szans zadziałać. Wtedy ratunkiem jest właśnie chelatowanie włosów. Substancje jakie zastosujesz, jony zostaną związane i osad rozpuści się. W twardej wodzie "pływają" w sporej ilości jony magnezu, wapnia, żelaza, czy manganu. Im ich więcej, tym woda jest twardsza. Jak stwierdzić, że woda kranowa jest twarda? Wystarczy zaobserwować zakamieniania się czajnika, czy elementów armatury w łazience.

Kiedy należy wykonać chelatowanie włosów i jak często?

Korzystając z twardej wody, powinno się wykonywać regularnie chelatowanie włosów. Jednak nie można też robić tego zbyt często, bo włosy mogłyby się przesuszyć. Posiadaczki włosów suchych powinny więc ograniczyć częstotliwość chelatowania do jednego zabiegu na kilka tygodni. Na pewno warto chelatować włosy na kilka dni (nie bezpośrednio przed) przed koloryzacją włosów za pomocą henny, farby, czy rozjaśniacza. Szczególnie przed hennowaniem istotne jest pozbycie się osadu, by mieszanka ziołowa mogła jednolicie pokryć włosy kolorem bez niechcianych odcieni zieleni.

Chelatowanie włosów – efekty jakich możesz się spodziewać

Jakie rezultaty osiągniesz chelatowaniem włosów?

Włosy będą:

  • bardziej lśniące, gładkie, miękkie w dotyku
  • podatne na stylizację i na działanie odżywcze kosmetyków
  • mniej podatne na puszenie i plątanie się
  • bardziej podatne na koloryzację
  • odzyskają głęboki, świeży kolor

Od tego jak twarda jest woda w Twoim kranie również zależą efekty chelatowania. Im woda twardsza, tym wyraźniejsze efekty. Już po pierwszym zabiegu zauważysz z pewnością rezultaty w postaci miękkich, gładkich i lśniących włosów. Łatwiej będzie je rozczesać i ułożyć, a kosmetyki będą z łatwością się wchłaniać. Pamiętaj więc, by zawsze po chelatowaniu zastosować wzmożoną pielęgnację. Wysokiej jakości maska do włosów będzie tu nieodzowna. Będziesz zdziwiona jakie rezultaty możesz uzyskać stosując ją po oczyszczeniu włosów z osadu.

Jak nie dopuścić do nawarstwiania się kamienia na naszych włosach? Trzeba zmiękczyć wodę stosując specjalne filtry do wody, czy też pozostawiając wodę przeznaczoną do mycia do tzw. odstania, by osad opadł na dno. Po każdym myciu koniecznie stosuj dobrą odżywkę do włosów, która nawilży je i zmiękczy.

Może zainteresować Cię również: polerowanie włosów - efekty i sposoby.